Anasayfa Bilgilendirme Mutasyonlu Koronavirüs : Korunmak için Ne Yapabiliriz?

Mutasyonlu Koronavirüs : Korunmak için Ne Yapabiliriz?

Yazar: Halkla İlişkiler Birimi
mutasyonlu-koronavirus-nedir

Değerli Okuyucular, koronavirüs yasaklarının kaldırılmasıyla artışa geçen vaka sayıları içerisinde mutasyonlu koronavirüs sayısı da büyük oranda arttı. Peki Mutasyonlu Koronavirüs Nedir? Koronavirüse karşı hangi önlemleri almalıyız?

Koronavirüs Pandemisi sebebiyle bir süredir uygulanan haftasonu yasakları, cafe-restoran gibi yerlerin kapatılması yasakları geçtiğimiz hafta şartlı olarak kaldırılmıştı. Buna göre illerdeki vaka sayısının nüfusa oranla illerin kategorilere ayrıldığı ve kısmi yasakların devam edip bazılarının ise kaldırıldığı yeni normalde ortaya yeni bir terim çıktı: Mutasyonlu Korona! Mutasyonlu Korona vakalarının sayısı da giderek artarken yetkililer yeni tedbirlerin gelebileceğini bildirdi. Mutasyonlu korona nedir açıklamaya başlayalım.

Mutasyonlu Koronavirüs Nedir?

Mutasyonlu koronayı açıklamadan evvel, mutasyon terimini açıklamak gerekir. Bilimsel bir terim olan mutasyon yani Türkçe adıyla değişinim, her canlıda bulunan genom dizilim içerisindeki DNA veya RNA diziliminin kalıcı olarak değişmesidir. Mutasyona uğramış organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonlu koronavirüs ise, koronavirüsün bünyesinde meydana gelen değişim sonrası ortaya çıkan yeni sayılabilecek bir hastalıktır ve mutanttır.

Mutasyonlu Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Mutant koronavirüs hakkında araştırmalar devam etmektedir. İngiltere’deki görülen vakalar sonucu doktorlar öksürük ve solunum semptomlarının daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Ayrıca mutasyonlu virüsün normal virüsten 1.5 kat daha hızlı bulaştığı tespit edilmiştir. Mutasyonlu virüsün partikülleri havada daha rahat yayılmakta bu da vaka artış hızını artırmaktadır.

Mutasyonlu Koronavirüs Daha Mı Tehlikeli?

Mutasyon sonucu kesinlikle daha tehlikeli hale geldi söylemi tam olarak doğru değildir. Araştırmalar devam etmektedir. Ancak yayılma hızı kesinlikle daha fazladır.

Mutasyonlu koronavirüs
Mutasyonlu koronavirüs çeşitleri hakkında araştırmalar devam etmektedir.

Mutasyonlu Koronavirüsten Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Mutant koronavirüs daha hızlı yayılır bu da demektir ki aynı ortamda bulunma süresi kesinlikle kısaltılmalıdır. Kaliteli maske kullanmak ise kesin bir zorunluluktur. Dokunulan temaslar sonucu bulaşma riski olduğundan dezenfektan gibi maddelerle kesinlikle hijyen sağlanmalıdır.

Sosyal Mesafe Artırın
Kaliteli Maske takın
Kalabalık ortamlarda geçirilen süreyi kısa tutun.
Gerekmedikçe dışarı çıkmayın.
Uçak seyahatleri gibi zamanlarda muhakkak N95 türü yüksek koruyucu maske kullanın.
El hijyeni açısından ansiteptik dezenfektan veya kolonya tercih edin.
Yüz Koruyucu Siperlik Kullanın

Tavsiye Bağlantılar:
Covid-19 Sağlık Bakanlığı
Hijyen Ürünleri

You may also like

Yorum bırakarak deneyimleriniz hakkında tavsiyeler verebilirsiniz

KUllanıcı deneyimini artırmak üzere bazı verilerinizi anonim olarak kayıt altına alıyoruz. Kabul

Gizlilik Politikası