Anasayfa Bilgilendirme Evde En Doğru Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Evde En Doğru Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Yazar: Halkla İlişkiler Birimi
ayak bakımı nasıl olmalıdır

Vücudun tüm ağırlığını taşıyan ve gün içerisinde çoğu zaman ayakkabı içinde kalan ayakların bakımı hem estetik hem de sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Sizin için derlediğimiz bu blog yazımızda ayak bakımında dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Vücudumuzun bütün yükünü üzerinde taşıyan ayaklarımız, sağlık ve estetik açıdan büyük bir önem taşır. Ayak şekli kişiden kişiye farklılık gösterse de bunların bakım üzerinde çok büyük bir etkisi yoktur.

evde ayak bakımı nasıl yapılmalıdır

Ayak Bakımında ilk adım: Doğru Ayakkabı Seçimi

Ayak şeklinin uzun,küçük yada taraklı olması ayak bakımı üzerinde etkili değildir ancak ayakkabı seçimi ile doğrudan alakalıdır. Saatlerce ayakkabı içinde kalan ayaklarımızın rahat etmediği bir ayakkabı, günlük yaşamın kalitesini düşürdüğü gibi ilerleyen süreçlerde daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Dolayıısıyla mutlaka ayak yapınıza uygun ayakkabı seçmelisiniz.

Topuk Çatlaklarına Son Verin

Özellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelen topuk çatlaklarına son verin. Topuk çatlakları için yer çekimin etkisi, yaş ve kilo alımının etkili olduğu söylenmektedir. Topuk çatlaklarını önlemenin ilk yolu ayak bakım kremlerinden kullanmaktır. Daha sonra ise oluşan çatlağa müdahale etmek gerekir. Törpü gibi yöntemler kalıcı çözüm olmamakla birlikte ekonomik olarak extra masraf oluşturmaktadır. Bu konuda kendini kanıtlamış ayak maskeleri tercih edilmelidir.
TAVSİYE: TOPUK ÇATLAKLARINA KARŞI KESİN ÇÖZÜM

Ayak Mantarına Dikkat Edin

Ayakların yıkandıktan sonra yeteri kadar kurulanmaması, ayakkabı içinde uzun süre kalması gibi sebeplerle ortaya çıkan ayak mantarları yaşam konforunu ciddi manada olumsuz etkiler. Mantar oluşması durumunda konuya ilişkin tedavi uygulanması elzemdir.

Ayakta oluşan kaşıntı ve kızarıklık sadece mantarı göstermez. Bazen egzemalar, sedef hastalığı gibi durumlar da mantar ile karışabilir. Bu nedenle mutlaka bir cildiye uzmanına başvurulması gerekir.

Ayakta terleme diğer önemli bir problemdir. Yaz aylarında daha fazla olmakla birlikte, her mevsim terleme olabilmekte, koku başta olmak üzere, mantar ve diğer hastalıklara zemin oluşturmaktadır.

Tırnak Batmalarına Dikkat Edin

Ayak tırnaklarında kesim hatası veya ayakkabı sebebiyle tırnak batması ve kırılma gibi sorunlar sıkça görülür. Tırnak batmalarına karşı önlem almak genel olarak kolaydır. Özellikle tırnağı çok derin kesmemek ve düz şekilde kesilmesi en başta gelen tedbirlerdir. Tırnak batması durumunda doktorunuza başvurarak gerekli çözüm yollarını öğrenebilirsiniz. Tedaviyi asla ihmal etmeyin.

Kronik Hastalıklarda Ayak Bakımı ve Kontrolü

Şeker hastaları veya kalp hastaları ayak bakımına daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Çünkü ayakta oluşacak bir problem yumuşak doku infeksiyonlarına neden olabilir.

Günlük Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Uygun ayakkabı seçimi yapın. Bu konuda belirleyici unsur ayak yapınızdır.
  • Günlük olarak çorap değiştirilmesi gerekir ve mümkünse pamuklu çoraplar tercih edilmelidir.
  • Eve geldikten sonra ayaklar güzelce yıkanmalı ve kurulanmalıdır.
  • Ayaklar yıkandıktan sonra uygun bakım kremi ile kremlenmelidir.
  • Tırnaklar düz olarak kesilmeli ve tırnak boyu parmak etinden hafif uzun olmalıdır.
  • Ayak terlemesi sorununa karşı ter önleyici kremler tercih edilmelidir.
  • Aynı ayakkabı hergün giyilmemeli mümkünse havalandırılmalıdır.
  • Yaz aylarında açık ayakkabı kış aylarında ise hava alan deri ayakkabılar tercih edilmelidir.

TAVSİYE: AYAK BAKIM KREMİ KULLANMAYI İHMAL ETMEYİN

Ayaklarınızda meydana gelebilecek olası bir sağlık sorununda muhakkak doktoruna başvurun.

You may also like

Yorum bırakarak deneyimleriniz hakkında tavsiyeler verebilirsiniz

KUllanıcı deneyimini artırmak üzere bazı verilerinizi anonim olarak kayıt altına alıyoruz. Kabul

Gizlilik Politikası