Anasayfa Bilgilendirme Hasta Bezi Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Hasta Bezi Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Yazar: Halkla İlişkiler Birimi
Hasta Bezi Nasıl Alınır

Yetişkinlerde görülen bazı rahatsızlıklar sebebiyle hasta bezi kullanmak gerekebilir. Bu durum ilk etapta hayat kalitesini ciddi oranda etkilese de hastalık sebebiyle kullanmaktan başka bir çözüm yolu genelde bulunmamaktadır. Özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bazı rahatsızlıklar sebebiyle kullanım zorunlu hale gelmektedir. Siz veya bir yakınınız hasta bezi kullanmak durumunda kaldıysa, konunun uzmanları tarafından hazırlanan bilgi arşivimizden ücretsiz olarak faydalanabilir ve aklınıza takılan soruları doğrudan bu sayfadan sorabilirsiniz.

Hasta Bezi Kullanmam Gerekir Mi?

Öncelikle mevcut rahatsızlıklarınız sebebiyle gittiğiniz doktor muayenesi neticesinde hasta bezi kullanma tavsiyesi alabilirsiniz. Özellikle akut gelişen durumlar haricinde üriner sisteminizde yer alan kalıcı hasarlar sebebiyle kalıcı olarak kullanmanız gerekebilir.

Hangi Hasta Bezini Kullanacağım?

Hasta bezleri genel olarak 3 çeşittir. Külot Bez, bel bağlamalı bez ve mesane pedi. Eğer ki küçük idrar sızıntılarınız var ise mesane pedi kullanmanız yeterlidir. Eğer tamamen tutamama sorunu varsa ve Hasta normal hayatına devam edebiliyor ise külot bez kullanmak mantıklı olacaktır. Hasta tamamıyla yatıyor ise bel bağlamalı bez tercih edilmelidir.

Hangi Beden Hasta bezi kullanmam gerektiğini nasıl anlarım?

Hasta bezleri de kıyafet gibi beden beden üretilir. Yanlış beden seçimi bezin kullanım kalitesini tamamen etkiler. Genel olarak, Small, Medium, Large ve Xlarge beden olarak üretilen bezlerin tüm markalar için bilinen bir standart boyut tablosu yoktur ancak tüm markalarda aynı beden ürünlerde bel genişliği birbirine yakındır. Ambalaj üzerinde yer alan beden genişliği bilgisi ile hastay uygun beden tespit edilir.

SGK Kapsamında hasta bezi nasıl alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında ücretsiz hasta bezi alabilmek için doktor raporunuzun olması gerekir. Doktor raporları aile hekimi tarafından yazılamamakta sadece hastaneler tarafından verilebilmektedir. Şayet hasta yatalak ise Evde bakım hizmeti de çağrılabilir.

SGK kapsamında ücretsiz hasta bezi nereden alınır?

Hasta bezi raporu olan hastalar SGK ile anlaşmalı olan eczane ve medikallerden bezlerini alabilir.

Hasta Bezleri Üzerindeki Damlacıklar Ne anlama gelir?

Hasta bez paketleri üzerinde damlacık sayısı ile emiş gücü ifade edilir. Damlacık sayısında tüm markalar tarafından kabul edilen bir standart yoktur. Her markanın kendi baz aldığı damlacık sayısı vardır ve kendi ürünleri içerisindeki emiş gücü farklılıklarını ifade eder. Yani x markasında 5 damlacık sayısı olan bez ile y markasında 10 damlacık sayısı olan bez aynı emiş gücüne sahip olabilir.

Hasta Bezleri Cildi Tahriş eder Mi?

Tüm firmalar hasta konforu için hareket eder ancak bazı durumlarda tahriş durumu olabilir. Bu gibi durumlarda ya marka değiştirilmeli ya da aynı markanın başka ürünleri tercih edilmelidir.

En ucuz bez iyi midir?

Kalite her zaman önemlidir ancak para-kalite oranı da önemlidir. Dolayısıyla her bez her hastanın farklı durumuna göre etki edebileceğinden bütün markalar bütün hastalara iyi yada kötü gelebilir. Küçük paketlerde ürünü temin ederek ufak denemeler yapılabilir.

Hasta Bezi Yanında Hangi ürünleri almalıyım?

Şayet hasta yatalak ise veya kendi ihtiyacını kendisi göremiyor durumda ise hasta altı değiştirilirken eldiven, perine bölgesi havlusu gibi ürünler kullanmakta fayda vardır.

You may also like

Yorum bırakarak deneyimleriniz hakkında tavsiyeler verebilirsiniz

KUllanıcı deneyimini artırmak üzere bazı verilerinizi anonim olarak kayıt altına alıyoruz. Kabul

Gizlilik Politikası